VIDEO ODHAĽUJE, ČO SA V SKUTOČNOSTI DEJE KEĎ SI PUKÁTE PRSTY NA...

VIDEO ODHAĽUJE, ČO SA V SKUTOČNOSTI DEJE KEĎ SI PUKÁTE PRSTY NA RUKÁCH!

Páči sa Vám článok? Podporte ho ZDIEĽANÍM

Pukanie prstov je azda najdiskutovanejším zlozvykom. Niektorí tvrdia, že spôsobuje artrózu, iní, že ide iba o mýtus. Ako to v skutočnosti je?

Vysvetlil to v svojom experimente Donald Unger, ktorému pukanie prstov učarovalo až do takej miery, že sa mu začal aktívne venovať každučký deň počas dlhých 50 rokov.

Do testu zakomponoval podmienku, že si každý deň niekoľkokrát pukne prsty iba výhradne na ľavej ruke, aby po rokoch mohol okamžite zistiť, aké následky mal jeho zlozvyk. Podľa jeho výpočtov si za ten čas pukol prsty ľavej ruky približne 18 520-krát, ale ani to nezapríčinilo viditeľnú zmenu, nadmerné trasenie alebo akýkoľvek iný zdravotný nedostatok v porovnaní s nedotknutou pravou rukou.

Taktiež portál Vox vydal video, ktoré znázorňuje, že charakteristický zvuk puknutia zapríčiňuje synoviálna tekutina spoločne s oxidom uhličitým a kyslíkom, ktoré počas toho, ako rozťahujeme kĺb vytvárajú podklad, vďaka čomu vytvárajú bubliny, aby ich človek následne puknutím prstov praskol a vytvoril tak známy zvuk.